Kartka pocztowa od Malvine Husserl z 23.11.1933
Fryburg B., 23.11.33
Drogi Panie,
wczoraj przyszła od prof. Hicksa z Cambridge odpowiedź na zapytanie mojego męża, śpieszę zatem, by od razu zacytować fragment dotyczący Pana:
„Jestem bardzo zainteresowany powstającą pracą R[omana] I[ngardena] pt. ‘Berkeley a problem idealizmu’. Oczywiście zrobię wszystko, co tylko będę mógł, aby znaleźć dla tej pracy angielskiego wydawcę. Niestety, nie jest dziś łatwo nakłonić wydawcę do podjęcia się opublikowania książki na własne ryzyko. O ile wydawcy nie mają do czynienia z autorem światowej sławy, zwykle proszą o wpłacenie pewnej sumy, która ma uchronić ich przez stratami. Jeśli natomiast Philip Leon złoży propozycję jakiemuś określnonemu wydawnictwu,
z pewnością zarekomenduję mu tę książkę do druku. Nie muszę wcześniej oglądać manuskryptu. Znam wystarczająco dobrze dotychczasowe publikacje [R.I.], by mieć pewność, że jego książka wniesie znaczący wkład w literaturę przedmiotu. Kilka lat temu chociażby przeczytałem z wielkim zachwytem jego esej na temat ‘Essentiale Fragen’ w siódmym tomie rocznika.”
Na pewno Pana ucieszy, z jakim uznaniem prof. Hincks mówi o Panu i jak bardzo jest gotów do pomocy w obecnej trudnej sytuacji. Ciężkie czasy!! Musi Pan zatem porozumieć się z tłumaczem.
Powodzi nam się tak sobie, do życia brakuje słońca. Mąż został powołany na Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles.
Niestety tak strasznie daleko! Serdeczne pozdrowienia dla Pana i Pańskiej drogiej małżonki.
Pańska M[alvine] H[usserl].