List od Ireny Sławińskiej z 17.11.1968
Nov. 17, 68
Szanowny i Drogi Panie Profesorze,
piszę znów z USA i w podobnej sprawie jak i przed 10 laty z Yale Univ.
Zostałam tu zaproszona jako visiting professor do Brown Univ. w Providence. Od września wykładam tu dramat i teatr XIX w. oraz prowadzę seminarium teatrologiczne. Poproszono mnie jednak o prowadzenie seminarium metodologicznego w II sem. – i to właściwie z zakresu metodologii badań lit. w Polsce.
Dalszych próśb już się Pan Profesor oczywiście domyśla: mam tu bibliografie pism Pana, ale tylko doprowadzona do 1958r. Prosiłabym bardzo o dalszy ciąg: o wykaz najważniejszych prac (w jęz. obcych) po r. 1958. Wiem, że Studia miały wyjść u Niemeyera. Czy wyszły? Postaramy się je szybko sprowadzić. Tu jest tylko Das lit. Kunstwerk (i praca Tymienieckiej) – ale na szczęście Weintraub ma Studia i O dziele lit. więc pożyczy, gdyby nie zdążyło się sprowadzić.
Niezmiernie byłabym wdzięczna jednak za wszelkie nadbitki, które obiecuje zaraz odesłać (zrobimy natychmiast xerox copies, mam nadzieję, że Pan Profesor pozwoli na to).
Postaram się tez o to, by referat, przeredagowany przez kogoś z doktorantów, trafił zawczasu do Pana Profesora. Jak to zrobiłam poprzednio – dla uniknięcia nieścisłości w referowaniu koncepcyj Pana Profesora. Wdzięczna też będę za wszelkie sugestie w zakresie problematyki metodologicznych XXX itp. – może ktoś z uczniów Pana Profesora wyręczy Pana w tych wszystkich kłopotach i zechce do mnie napisać /p. Półtawski?/. Chciałabym też powiedzieć coś o Pana uczniach i kontynuatorach. Czy wolno mi wymienić tu p. Półt., Stępnia, p. Gołaszewską?
Przepraszam bardzo za te kłopotliwe prośby i z góry bardzo serdecznie dziękuję, łącząc piękne ukłony dla Państwa obojga
Irena Sławińska